چسب دوطرفه – انواع چسب دوطرفه

چسب دوطرفه قابلیت اتصال یا چسباندن بیشتر اجسام به یکدیگر را دارد ، میتوان به جرات گفت این چسب یکی از پر کاربردترین چسب های حال حاضر در جهان می باشد.

چسب دوطرفه

اگر بخواهیم یک آینه را روی دیوار نصب کنیم بدون اینکه آسیبی به آن وارد کنیم، یا اگر بخواهیم بدون استفاده از میخ یک قاب عکس را به دیوار بزنیم و بعدا بخواهیم بدون دغدغه آن را جابجا کنیم (چون صاحب خانه ما دوست ندارد روی دیوار خانه اش آثار زیادی از جای میخ و … باشد)

اگر یک المان صنعتی را طراحی می کنید و یا یک معمار هستید یا اگر قصد ثابت نگه داشتن چیزی رادر محل خود دارید حتی در وزش بادهای شدید ، استفاده از نوار چسب دوطرفه بهترین انتخاب می باشد.

 

نصب-با-چسب-دوطرفه

چسب دوطرفه چیست ؟

این نوار چسب با استفاده از یک لایه چسب نازک به هر دو سطح لایه وسطی یا همان فیلم و یک لایه محافظ که معمولا از جنس سیلیکون است که برای به هم نچسبیدن دو سطح ساخته می شود . نوار چسب دوطرفه را با نام های نوار چسب دوطرف پوشش یا نوار چسب دو سطح نیز می شناسند . چسب های دوطرفه معمولا حساس به فشار نیز می باشند(PSA).

انواع-چسب-دوطرفه

نوار چسب دوطرفه میتواند بصورت نازک (چسب دوطرفه شیشه ای ، چسب دوطرفه کاغذی ، چسب دوطرفه سلولزی و…) یا بصورت ضخیم (چسب دوطرفه فوم دار ، چسب دوطرفه ژله ای و …) باشد که با رابرها (بوتیل و ..) اکریلیک یا بعضی مواد اصلاح شده پوشیده می شود.

چسب دوطرفه ضخیم معمولا قادر به اتصال به سطوح غیر معمول و غیرمسطح مانند: موزاییک ها ، کفپوش های طرح دار و … می باشد.

چسب-دوطرفه-ضخیم

چسب های دوطرفه خیلی نازک بعضی اوقات اینقدر نازک هستند که چیزی جز چسب خالص روی یک آستر سیلیکونی نیستند بی شک  انتخاب یک نوار چسب دوطرفه مناسب خیلی در ظرافت و کارآیی محصول کاربرد داره.

چسب-دوطرفه-نازک

ساختار چسب دو طرفه :

نوارهای دوطرفه با خاصیت چسبندگی برای اتصال ضخامت های مختلف کاربرد دارند که همه آنها دارای یک لایه چسب حساس به فشار (PSA) در هر دوطرف می باشند.

آن ها به طور معمول یک لایه کاغذ سیلیکونی یا یک لایه غیر چسبنده مشابه هم دارند که در رویه بالایی چسب اعمال می شود تا اطمینان حاصل شود که سطح چسب ها هنگام پیچیدن روی یک رول به یکدیگر نچسبند

ساختار معمولی نوار چسب های دوطرفه در زیر توضیح داده شده اند :

ساختار-چسب-دوطرفه

نوار چسب دوطرفه از ۳ مولفه اصلی تشکیل شده است :

۱- لایه میانی (Backing) :

لایه میانی وابسته به نوع استفاده از چسب های دوطرفه، متغیر است.  برای سطوحی که سخت و ناهموار هستند لایه می تواند از جنس فوم ضخیم یا ژله ای باشد ، برای سطوح شفاف یا اتصال شیشه ها به هم از لایه میانی شفاف برای ساخت استفاده می شود و برای سطوحی که رفتارهای ویسکوالاستیک دارند لایه میانی می تواند بر اساس نیاز آن ساخته شود .

۲- لایه محافظ چسب یا همان روکش چسب :

یک لایه از جنس کاغذ ، پی وی سی و … که روی سطح آن  با سیلیکون و … پوشانده شده است که در تماس با سطح، چسب لایه میانی به آن نچسبد و نقش بسیار مهمی را در فرآیند جداسازی و استفاده از این چسب ایفا می کند .

۳- سیستم چسب :

انتخاب صحیح چسب در دو سطح لایه میانی بستگی به نحوه استفاده از نوار دو طرفه دارد : نوع سطوح و موادی که قرار است به همدیگر اتصال پیدا کنند ، مدتی که قرار است این اتصال و چسبندگی برقرار باشد و اینکه در کجا قرار است استفاده شود، در سطوح بیرونی (در فضای آزاد و در معرض نور خورشید ، باد ، باران و …) یا در سطوح داخلی (شیشه ، آئینه و سطوحی که در تماس با مواد مختلف است)

 

ویژگی ها ی انواع چسب دوطرفه :

 • چسباندن سریع دو سطح به هم و بی نیاز شدن از پیچ ، میخ و …
 • مقاومت شیمیایی در برخی از چسب های دوطرفه (چسب دوطرفه نسوز)
 • بر اثر انبساط و انقباض یا جاهای پرتنش با مشکلی مواجه نمی شوند
 • در مقایسه با چسب های مایع ، نوار چسب های دوطرفه  نیازی به زمان گیرش و تمیز کردن نهایی ندارند. همچنین موقع استفاده چسب یا مواد شیمیایی از سطح بیرون نمی زند و بعد از جدا شدن از محل اثری ازخود به جا نمیگذارد.
 • چسبیدن به اکثر مصالح ، سطوح و مواد از جمله فلز ، شیشه ، کاغذ ، استنلس استیل ، پلاستیک ، پلی کربنات و …
 • چسب-دوطرفه-بدون-نیاز-به-میخچسب های دوطرفه نه تنها چسبندگی بسیار مناسبی به پلاستیک دارند بلکه به corex ، formex ، pvc  و اکریلیک هم به خوبی می چسبند.
 • در مقایسه با سایر راه های اتصال دو قطعه به هم مانند جوش ، پیچ ، میخ ، چسب ها (چسب مایع ، چسب مونتاژ) نوار چسب دوطرفه گزینه ی بسیار تمیز تر و بهتری می باشد
 • چسب-دوطرفه-در-تمیزی-سطحبه خاطر استفاده از پیچ و ایجاد حفره در سطح ممکن نیروی مکانیکی سیالی بر روی سطح حفره دار وارد شود و در دراز مدت دچار شکستگی شود .

چسب-دوطرفه-مخصوص-سطوح-با-الگوی-زیادکاربردهای چسب دوطرفه :

 1. مدل های شفاف این چسب (چسب دوطرفه شفاف) امکان نصب شیشه های تزئینی ، فیکس کردن شیشه بر روی یک سطح را به راحتی امکان پذیر است .
 2. چسباندن شیشه موبایل گلس با چسب دوطرفه موبایلی
 3. ازین چسب در صنعت چاپ و کاغذ (چسب دوطرفه کلیشه) استفاده بسیار زیادی می شود، در صنعت چاپ و بسته بندی  چسب دوطرفه فومی باعث افزایش کیفیت تصاویر چاپی و اطمینان از نصب صحیح صفحه می شوند
 4. با استفاده از این چسب و بدون نیاز به ابزار خاصی می توان داکت های (کانال های پلاستیکی مخصوص دسته بندی و شکیل تر کردن کابل ها) کابل کشی را روی دیوار نصب کرد.
 5. در برخی موارد که کفپوش ما (کفپوش PVC و چوب و …) از جای خود بلند شده می توانیم براحتی برای نصب کفپوش استفاده کنیم
 6. می توان به جرات گفت بهترین گزینه برای نصب زه خودرو استفاده از نوار چسب دوطرفه می باشد (چسب زه)
 7. نصب پانل های اکوستیک به دیوار و …
 8. و هزاران کاربرد دیگر از این چسب دوطرفه ی جادوگر !!!

بالا