چسب سیلیکون

چسب سیلیکون چیست ؟

چسب سیلیکونی یا همان چسب سیلیکون آب بندی و درزبندی یک فرم ژل مانند از چسب است . این چسب از ترکیب متفاوتی از دیگر مواد شیمیایی آلی مبتنی بر پلیمر ساخته می شود ، پس در دسته ی مواد پلیمری قرار می گیرد به دلیل همین ساختار شیمیایی مختص خود چسب سیلیکون از مقاومت بالایی برخوردار است که هم در دماهای بالا و هم در دماهای پایین قابل استفاده می باشند. چسب سیلیکونی نسبت به چسب ها یک تفاوت عمده دارند و آن قدرت پایین تر و حالت کششی یا کشسانی بیشتر است.

چسب سیلیکون

از آنجا که هدف اصلی چسب سیلیکون ، آب بندی و درزبندی کردن است به همین علت بر خلاف برخی از چسب ها ، این چسب نیاز به خشک شدن به معنای واقعی دارد اما خشک شدن آن لزوما دشوار نیست اما صبر داشتن لازم است . این چسب در هوای سرد ، گرم و مرطوب به خوبی عمل میکند ، بهترین دمای مورد نیاز برای چسبیدن و خشک شدن بین ۵ درجه سانتی گراد تا ۴۰ درجه و رطوبت لازم بین ۵% تا ۹۵%

چسبیدن و خشک شدن بستگی به ضخامت چسب دارد ، شروع خشک شدن را معمولا با تشکیل یک پوسته بر روی آن می توان تشخیص داد برای برای یک ضخامت چسب که به محل مورد نظر زده باشیم اگر در حد چند میلیمتر باشد معمولا ۲۴ ساعت زمان برای خشک شدن نیاز است و هرچه ضخامت آن بیشتر باشد بسته به شرایط محیطی و آب هوایی برای خشک شدن دارد گاهی تا ۴۸ ساعت زمان نیاز دارد. با توجه به تنش سطحی کم آنها نمی توان چسب سیلیکونی را رنگ آمیزی کرد.

چسب سیلیکون در چند رنگ عرضه می شود :

چسب سیلیکون شفاف یا بی رنگ : چسب مخصوص آئینه (نوترال)، چسباندن شیشه های آکواریوم ، چسباندن شیشه و به عنوان درزگیر سینک ظرفشویی در آشپزخانه  و …

چسب سیلیکون مخصوص آینه و شفاف

چسب سیلکون سفید : آب بندی پنجره ، درزگیری کاشی ، درز گیری وان حمام ، روشویی ، سرویس بهداشتی و…

چسب سیلیکون سفید درزگیری کاشیچسب سیلیکون مشکی : چسباندن شیشه ماشین و گسکت میکر

چسب سیلیکون مشکی مخصوص شیشه اتوموبیل و گسکتچسب سیلیکون قرمز : واشر ساز یا گسکت میکر و به عنوان چسب سیلیکون حرارتی یا چسب سیلیکون نسوز شناخته می شوند.

چسب سیلیکون حرارتی قرمز گسکت میکر

چسبهای سیلیکون به چسب ولکانیزه شونده در دمای اطاق(RTV) نیز معروفند

از نظر ترکیب شیمیایی به ۲ دسته تقسیم می شود :

چسب استوکسی : درزگیر سیلیکونی که در حین خشک شدن از خود اسید استیک آزاد می کند و با توجه با بوی غلیظی که شبیه به سرکه است شناخته می شود.

چسب خنثی : مخصوص آئینه که پشت آن جیوه است و واکنشی با جیوه نشان نمی دهد و هنگام خشک شدن الکل و یک ماده غیر اسیدی از خود آزاد می کند . مقاومت بالا و ماندگاری آن نسبت به چسب سیلیکون استوکسی بیشتر است و در محیط های بیرونی استفاده ی زیادی داردl

مهم نیست چسب سیلیکون چه کاربردهایی دارد آنها همیشه دارای سه عملکرد هستند :

 1. پر کردن و آب بندی بین ۲ یا چند لایه و سطح
 2. ایجاد یک مانع از طریق خواص فیزیکی خود و چسبندگی به ان
 3. آب بندی درزها و همچنین طول عمر مورد انتظار از چسب و حفظ شرایط محیطی

ویژگیهای چسب سیلیکون :

 • کارکردن در دماهای متفاوت از -۷۵ درجه سانتی گراد تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد بصورت مداوم (چسب نسوز سیلیکونی) و ۳۰۰ درجه سانتی گراد بصورت موقت
 • سیلیکون تقریبا نسبت به مواد شیمیایی بی اثر است و مقاومت زیادی در برابر رطوبت و هر نوع آب و هوایی دارد.
 • چسبندگی به آلومینیوم ، کاشی ، استیل ، سرامیک و  PVC دارد
 • ضد آب ، پیوستگی بسیار عالی و از رشد قارچ جلوگیری می کند
 • عایق حرارتی و صدا (آکوستیکی) و ممکن است و در برخی مدل از چسب ها به عنوان مانع آتش عمل می کنند (چسب سیلیکون نسوز)
 • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش (UV) و خاصیت خود را در برابر اشعه UV حفظ می کند
 • عایق و نارسانا بودن ان

کاربردهای چسب سیلیکونی :

 • یکی از رایج ترین موارد استفاده از چسب های سیلیکون استفاده در خانه است معمولا برای درزگیری اطراف سینک ظرفشویی ، درزگیری اطراف توالت فرنگی و وان حمام و ..
 • در ساخت آکواریوم
 • برای آببندی سطحی مانند سرامیک کف ، کاشی های بدنه و ..
 • در تولید شیشه های دوجداره برای چسباندن شیشه ها به هم
 • برای عایق کاری و ضد آب کردن قطعات الکترونیکی
 • همچنین برای چسباندن ال ای دی ها به پاور
 • به عنوان عامل اتصال قطعات در موتورهای خودرو مانند واشر خودرو استفاده می شود (چسب سیلیکون نسوز یا گسکت میکر یا چسب سیلیکون حرارتی)
 • به عنوان آب بندی در قایق ها ، کانیتنر ها ، کانکس ها ، خودرو ها و …

بالا