نوار چسب کاغذی

کاربرد نوار چسب کاغذی و تعریف آن :

نوار چسب کاغذی یکی از چسب های پر طرفدار و متنوعی در بازار است با توجه به نمره های مختلف چسب کاغذی مقدار چسبندگی و ضخامت این چسب باید براساس کارآیی تعیین شود . چسب کاغذی کاربردهای گسترده ای : در جداسازی رنگ ها در نقاشی های هنری ، برای ثابت نگه داشتن کاغذ طراحی و نقاشی روی تخته شاسی ، محافظت از پخش شدن رنگ به دیگر ناحیه هنگام نقاشی دیوار یا ساختمان با دست یا اسپری رنگ ، در مبل سازی و تعمیرات مبل و صندلی ، نقاشی خودرو و هواپیما ، در کارخانه های تولید لوازم خانگی ، برای مسکینگ کردن (پوشش) قطعات در پوشش های رنگ پودری که با تفنگ الکترو استاتیک پاشیده می شود ، در آبکاری و سند بلاست و ….دارد .

زمانی نیاز به یک نوار کاغذی ارزان آشکار شد که صنعت خودروسازی نیاز به پوشاندن و محافظت قسمت هایی از ماشین در حین رنگ پاشی و رنگ کردن ماشین داشت ، این استفاده باعث توسعه ی نوار چسب کاغذی شد .

کاربرد نوار چسب کاغذی در نقاشی ماشین

کاغذ مورد استفاده در نوار چسب کاغذی :

۲ دو نوع کاغذ اصلی که در ساخت چسب کاغذی استفاده می شوند عبارتند از کاغذ الیاف درشت یا همان کاغذ کرپ و دیگری کاغذ پشت صاف است ، همچنین رنگ کاغذ این چسب ها از سفید (بلیچ شده) تا قهوه ای مایل به زرد روشن (نیمه بلیچ شده) و … قهوه ای مایل به قرمز تیره (بدون بلیچ) می باشد.

طیف رنگی نوار چسب کاغذی

مواد مورد استفاده در پشت نوار چسب کاغذی :

حالا وقتشه بریم سراغ پشت این نوارهای کاغذی تا ببینیم چی باعث میشه این نوارها این همه دسته بندی مختلف داشته باشند ، مواد اولیه موجود ابتدا نقش چسباندن نوار کاغذی رو به عهده دارند ، مواد مورد استفاده در پشت نوار چسب کاغذی اساسا نسبتا نازک، انعطاف پذیر و به طور کلی صاف است ، این مواد پایه نه تنها باعث چسبندگی نوار می شود بلکه باعث توسعه عملکرد آن نیز می شود نحوه ی پوشش این مواد اولیه در پشت کاغذ و ضخامت آن می تونه چسب کاغذی رو برای هر کاربردی و هر شرایطی دسته بندی کنه.

مواد اولیه در پشت نوار چسب کاغذی می تونه خیلی نازک یا ضخیم بسته به شرایط استفاده و عملکرد آن دارد . فرمول مورد استفاده در این مواد اولیه پشت کاغذی شامل لاستیک طبیعی یا همون لاستیک NR (کائوچوی طبیعی)، لاستیک استایرن بوتادین و انواع مختلف لاتکس بر پایه آب است ، اولین پوششهای آزمایشی برای نوار چسب های کاغذی  اشباع شده، پلیمرهای طبیعی و مصنوعی مانند شلاک (نوعی رزین خوراکی که از‌ ترشحات نوعی شپشک لاک ساز تولید می شود)، نشاسته، کازئین ، سیلکیات سدیم سریشم و نیتروسلولز بودند.

چسب مورد استفاده در چسب کاغذی کرافت که اخیرا استفاده از آن بسیار توسعه یافته از کوئوچوی طبیعی است 

استفاده از مسکینگ تیپ (چسب کاغذی پوشاننده) به سال ۱۹۲۵ بر میگردد ، ریچارد درو پس از اینکه شاهد نا امیدی کارگران بخش نقاشی ماشین بخاطر ناکار آمدی استفاده از کاغذ مخصوص قصابی یا قنادی برای پوشش بخش های از ماشین در هنگام رنگ کردن بود به فکر راه حل جایگزین بهتر و مناسب تری گشت . ریچارد بر روی کاغد کرافت که با یک طرف آن با کائوچوی طبیعی پوشانده شده بود کار کرد و عملکرد این چسب کاغذی را بهبود بخشید که اکنون توسعه یافته ی این نوارهای مورد تایید شرکت های بسته بندی و پستی است .

ریچارد درو و ساخت نوار چسب کاغذی

انواع نوار چسب کاغذی :

  • مسکینگ تیپ یا چسب کاغذی یا چسب پوشاننده
  • آب چسب یا چسب کرافت
  • چسب کاغذی بسته بندی یا نوار چسب بسته بندی
  • نوار چسب ضد حساسیت ، چسب کاغذی بیمارستانی

بالا